Les 8, 9 schrijven van een nieuwsbericht

1 / 50
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 3

This lesson contains 50 slides, with interactive quizzes, text slides and 4 videos.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

By examining the concept of the Hero's Journey across different settings and genres, students will not only gain a deeper appreciation for literary traditions worldwide but also reflect on the universal human experiences that connect us all.

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Lekker lezen!
timer
10:00

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Agenda
1. Lezen - 10 min (ik check Numo op 4 uur gewerkt)
2.Verder met het schrijven van een informatieve tekst: artikel bij een gefilmd nieuwsbericht. Uitleg. 
3. Aan de slag

Op tafel: laptop, pen, papier, leesboek

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Nog 6 lessen
Vandaag bericht bij filmpje
Vrijdag evt. afmaken en inleveren (formatief)

Daarna bericht schrijven aan de hand van een verhaal: twee lessen

Na de vakantie: ophalen leesvaardigheid, schrijven over  'hero's journey' aan de hand van je leesboek 

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Je leert deze en volgende les: 
...... hoe je een nieuwsartikel kunt schrijven
....met een titel, inleiding en kern
...door informatie samen te vatten en stapsgewijs op te bouwen



Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen Nederlands 
Fictie: helden en schurken/
perspectief/setting: reis van de held 

Documentaires en films: kijk- en luisterstrategieën 
Schrijven met schrijfplan: informatieve teksten

Leesstrategieën herkennen en toepassen + samenvatten. 

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Module 2 - MYP3 
Statement of inquiry 
In stories all over the world and across genres, characters who encounter obstacles and start a queeste to find universal solutions or answers to questions, become heroes in different settings and style.

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

SLO unit 2
De leerling leert zich mondeling en schriftelijk begrijpelijk uit te drukken
De leerling leert zich te houden aan conventies (spelling, grammaticaal correcte zinnen, woordgebruik) en leert het belang van die conventies te zien. 
De leerling leert strategieën te gebruiken voor het uitbreiden van zijn woordenschat.
De leerling leert deel te nemen aan overleg, planning, discussie in een groep. 
De leerling leert verhalen, gedichten en informatieve teksten te lezen die aan zijn belangstelling tegemoet komen en zijn belevingswereld uitbreiden. 

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Learner Profile 

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Wat heb je geleerd van het schrijven van het bericht over de veroordeelde voetballer?

Slide 11 - Open question

This item has no instructions

Wat is belangrijk bij het schrijven van een informatief bericht?

Slide 12 - Open question

This item has no instructions

Nieuwsbericht schrijven 
W5H

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

W5H?
WIE
WAT 
WAAR
WANNEER
WAAROM 
HOE

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Opbouw van een nieuwsbericht

De opbouw van een nieuwsbericht is niet driedelig: er is geen slot

Wel begint het met een opvallende kop (titel) en een, meestal vetgedrukte, inleiding (in krantenjargon ‘lead’ genoemd) waarin het nieuwsfeit duidelijk wordt beschreven. 
Wat daarna volgt, is een uitwerking die kort of lang kan zijn.
Hoe verder je doorleest in een nieuwsbericht, des te meer details je tegenkomt. Wanneer je vindt dat je genoeg weet over het onderwerp, stop je met lezen. De schrijver van het bericht houdt rekening met deze manier van lezen.
Wat is een ander woord voor lead?

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

LEAD
Lead = inleiding van je nieuwsbericht.

Je geeft antwoord op de vraag
WIE
WAT 
WAAR
WANNEER

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Nieuwsbericht
Titel
Inleiding
Lead
Één of meer alinea's met deelonderwerp
Vaak een foto

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Over wie gaat de tekst?
Inleiding/ Lead
Wie
Wat
Waar
Wanneer

Slide 18 - Slide

Hier beschrijf je de leerdoelen van deze les.

Wat is er gebeurd?
Inleiding/ Lead
Wie
Wat
Waar
Wanneer

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Waar is het gebeurd?
Inleiding/ Lead
Wie
Wat
Waar
Wanneer

Slide 20 - Slide

Hier beschrijf je de leerdoelen van deze les.

Wanneer is het gebeurd?
Inleiding/ Lead
Wie
Wat
Waar
Wanneer

Slide 21 - Slide

Hier beschrijf je de leerdoelen van deze les.

Hoe is het gebeurd?
Wie
Wat
Waar
Wanneer
Inleiding/ Lead
Één of meer alinea's met deelonderwerp
Waarom?
Hoe?

Slide 22 - Slide

Hier beschrijf je de leerdoelen van deze les.

Kenmerken nieuwsbericht
  • Duidelijke titel
  • Stijl (manier van schrijven): zakelijk en feitelijk. Jij was er niet bij toen jhet gebeurde! = informatief
  • alinea-indeling
  • belangrijkste (wie, wat, waar, wanneer) in eerste alinea, belangrijkste van elke alinea in eerste zin (kernzin). = oprolbaar schrijven: baas van de krant (redactie) kan bericht in korten.
  • Geen slot!

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

KERNZINNEN
De belangrijkste informatie van een alinea.
Waar staat de kernzin? 
  • De 1e zin is de kernzin.
  • De 2e zin van een alinea is de kernzin.
  • De laatste zin van de alinea is de kernzin.

Als je zelf schrijft, moet je dus zelf kernzinnen bedenken rondom je deelonderwerpen


Slide 24 - Slide

This item has no instructions

DIERENTUIN MAAKT TWEE GEZONDE BEREN AF


Door: Madelon  Meester
Sevendays, 13 december 2017

Mensen zijn woedend op een dierentuin in Denenmarken. Aalborg Zoo heeft twee gezonde beren van 20 en 21 jaar laten inslapen. De reden: het verbleef voldeed niet meer aan de moderne eisen.

Volgens de dierentuin had het ook geen zin om de beren naar een andere plek te verplaatsen, omdat ze te oud waren. Dat laat de dierentuin op Facebook weten.


Woedende reacties
Veel mensen zijn woedend. Ze vragen
zich af waarom er geen geld is uitgegeven
om de hokken te verbeteren,  in plaats van twee gezonde beren te doden.

De dierentuin zegt op Facebook dat de dode beren nu worden gebruikt voor de wetenschap. De lichamen van de beesten kunnen helpen bij onderzoek naar allerlei ziektes.

Giraf Marius
Een paar jaar geleden werden in een andere dierentuin in Denenmarken leeuwen afgemaakt, omdat ze te oud waren. In dezelfde dierentuin werd ook de gezonde giraf Marius gedood.
Wat zijn de kernzinnen?

Slide 25 - Slide

De tekst gaat over een dierentuin die twee gezonde beren heeft afgemaakt, tot grote woede van het publiek.

De tekst bestaat uit 5 alinea's.
Elke alinea is een apart bouwsteentje. 
Bekijk alle bouwsteentjes één voor één.
DIERENTUIN MAAKT TWEE GEZONDE BEREN AF


Door: Madelon  Meester
Sevendays, 13 december 2024

Mensen zijn woedend op een dierentuin in Denenmarken. Aalborg Zoo heeft twee gezonde beren van 20 en 21 jaar laten inslapen. De reden: het verbleef voldeed niet meer aan de moderne eisen.

Volgens de dierentuin had het ook geen zin om de beren naar een andere plek te verplaatsen, omdat ze te oud waren. Dat laat de dierentuin op Facebook weten.


Woedende reacties
Veel mensen zijn woedend. Ze vragen
zich af waarom er geen geld is uitgegeven
om de hokken te verbeteren,  in plaats van twee gezonde beren te doden.

De dierentuin zegt op Facebook dat de dode beren nu worden gebruikt voor de wetenschap. De lichamen van de beesten kunnen helpen bij onderzoek naar allerlei ziektes.

Giraf Marius
Een paar jaar geleden werden in een andere dierentuin in Denenmarken leeuwen afgemaakt, omdat ze te oud waren. In dezelfde dierentuin werd ook de gezonde giraf Marius gedood.
Wat zijn de kernzinnen?

Slide 26 - Slide

De tekst gaat over een dierentuin die twee gezonde beren heeft afgemaakt, tot grote woede van het publiek.

De tekst bestaat uit 5 alinea's.
Elke alinea is een apart bouwsteentje. 
Bekijk alle bouwsteentjes één voor één.
Voorbeelduitwerking kernzinnen

1. Aalborg Zoo heeft twee gezonde beren van 20 en 21 jaar laten inslapen.
2. Volgens de dierentuin waren de beren te oud.
3. Veel mensen zijn woedend.
4. De dierentuin zegt dat de dode beren nu worden gebruikt voor de wetenschap.
5. In een andere dierentuin werd ook de gezonde giraf Marius gedood.

Slide 27 - Slide

Zin 2 is iets ingekort. Letterlijk stond er:
Volgens de dierentuin had het ook geen zin om de beren naar een andere plek te verplaatsen, omdat ze te oud waren.
Dikgedrukte kop
Dikgedrukte inleiding
Verslaggever /
plaatsnaam
Kolommen

Slide 28 - Slide

Uitleg:
Een voegwoord ‘voegt’ of ‘metselt', woorden maar vooral zinnen (zinsdelen) aan elkaar.
Voegwoorden kun je vaak herkennen door de komma die ervoor staat, maar die hoeft er niet altijd te staan.
Opdracht 1: Kijken luister goed
Schrijf in je schrift  en vul tijdens het filmpje in:
Wie 
Wat
Waar
Wanneer
Waarom 
Hoe

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Slide 30 - Video

This item has no instructions

Opdracht 1: Kijken luister goed
Klassikaal, wat heb je ingevuld? Vul jouw antwoord aan!
  • Wie
  • Wat
  • Waar
  • Wanneer
  • Waarom
  • Hoe

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Jouw bericht: wie, wat, waar, waarom, wanneer, hoe

Slide 32 - Open question

This item has no instructions

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Bedenk een lead van het nieuwsbericht bij het plaatje
  • Wie is er aangereden?
  • Wie praat er met de agent?
  • Wat is er gebeurd?
  • Waar is het ongeluk gebeurd?
  • Wanneer is het ongeluk gebeurd?
  • Waarom is het ongeluk gebeurd?
  • Hoe is het ongeluk gebeurd?

Wie
Wat
Waar
Wanneer
Waarom
Hoe

Slide 34 - Slide

Hier beschrijf je de leerdoelen van deze les.

Wie
Wat
Waar
Wanneer
Een 80-jarige bestuurder heeft gisteren een ongeluk veroorzaakt in Den Haag

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Iedere zin begint met een hoofdletter en eindigt met een punt, uitroepteken of vraagteken.
Iedere zin heeft ongeveer tien tot vijftien woorden met één voegwoord
,
,
,

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Slide 37 - Video

This item has no instructions

Opdracht Nieuwsbericht
1.  Nogmaals filmpje kijken 
2. Je W5H steekwoorden gebruiken  (W5H)
3. Schrijf inleiding
4. Als je klaar bent, vergelijk/bespreek je met buurman voor feedback
5. Je artikel verder schrijven




Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Slide 39 - Video

This item has no instructions

Slide 40 - Video

This item has no instructions

Verder met de opdracht 
Opdracht:
  • Schrijf het hele nieuwsbericht over het filmpje van de opa met de fatbike op papier. 
  • Schrijf dus: lead en middenstuk van jouw nieuwsbericht.
  • Geef het nieuwsbericht een titel.
  • Dit doe je eerst alleen, dus individueel, zonder te overleggen,
  • Gebruik verbindingswoorden.
  • Let op taalverzorging: hoofdletters, interpunctie en (werkwoord)spelling.

timer
15:00

Slide 41 - Slide

This item has no instructions

Geef elkaar feedback:
  • Worden in de lead en het middenstuk de juiste vragen beantwoord?
  • Staat er een titel boven het nieuwsbericht?
  • Is de lead in de voltooide tijd?
  • Is het objectief geschreven?
  • Staan de hoofdletters op de juiste plaats?
  • Heeft het middenstuk 2 alinea's?
  • Hebben de alinea's een kernzin?
  • Zijn er verbindingswoorden gebruikt?
  • Let op taalverzorging: hoofdletters, interpunctie en (werkwoord)spelling.


Slide 42 - Slide

This item has no instructions

Verbeteren
  • Leren van je eigen tekst en van een medeleerling: beoordelen
  • Inzien voorbeelden
  • Afmaken van je eigen tekst? In stilte. Filmpje nog een keer zien?
  • Als klaar: je levert in
  • Klaar? Lezen of Numo


Slide 43 - Slide

This item has no instructions

Schrijfplan hst 76 Starten

Slide 44 - Slide

This item has no instructions

Schrijfplan hst 77 Doel, Hoofdgedachte en alinea's

Slide 45 - Slide

This item has no instructions

Schrijfplan hst 78 5W's

Slide 46 - Slide

This item has no instructions

Verwijzen naar de- of het-woorden
  • Mannelijke en vrouwelijke woorden hebben 'de' als lidwoord. De tafel, de tuin, de lucht etc. Naar 'de-woorden' verwijs je met die en deze. Die tafel, deze tuin, die lucht.

  • Onzijdige woorden hebben 'het' als lidwoord: het huis, het flesje, het water etc. Naar 'het-woorden' verwijs je met dit en dat. Dat huis, dit flesje, dat water.
DE
DEZE
DIE

HET
DIT 
DAT

Slide 47 - Slide

This item has no instructions

Slide 48 - Link

This item has no instructions

Als het goed is kun je nu
...... een nieuwsartikel schrijven
....met een titel, inleiding en kern
...door informatie samen te vatten en stapsgewijs op te bouwen



Slide 49 - Slide

This item has no instructions

Nog 4 lessen


Daarna bericht schrijven aan de hand van een verhaal: twee lessen

Na de vakantie: ophalen leesvaardigheid, schrijven over  'hero's journey' aan de hand van je leesboek 

Slide 50 - Slide

This item has no instructions