Les 6 schrijven van een nieuwsbericht

1 / 57
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 3

This lesson contains 57 slides, with interactive quizzes, text slides and 3 videos.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

By examining the concept of the Hero's Journey across different settings and genres, students will not only gain a deeper appreciation for literary traditions worldwide but also reflect on the universal human experiences that connect us all.

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Lekker lezen!
timer
10:00

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Agenda
1. Lezen - 10 min (ik check Numo op 2 uur gewerkt)
2. Start met het schrijven van een informatieve tekst: artikel
3. Aan de slag

Op tafel: laptop, pen, papier, leesboek

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Je leert deze les: 
...waarom je een schrijfplan moet hebben
... hoe je een nieuwsartikel kunt schrijven, door informatie samen te vatten en er een informatieve tekst van te maken



Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen Nederlands 
Fictie: helden en schurken/
perspectief/setting: reis van de held 

Documentaires en films: kijk- en luisterstrategieën 
Schrijven met schrijfplan: informatieve teksten

Leesstrategieën herkennen en toepassen + samenvatten. 

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Module 2 - MYP3 
Statement of inquiry 
In stories all over the world and across genres, characters who encounter obstacles and start a queeste to find universal solutions or answers to questions, become heroes in different settings and style.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

SLO unit 2
De leerling leert zich mondeling en schriftelijk begrijpelijk uit te drukken
De leerling leert zich te houden aan conventies (spelling, grammaticaal correcte zinnen, woordgebruik) en leert het belang van die conventies te zien. 
De leerling leert strategieën te gebruiken voor het uitbreiden van zijn woordenschat.
De leerling leert deel te nemen aan overleg, planning, discussie in een groep. 
De leerling leert verhalen, gedichten en informatieve teksten te lezen die aan zijn belangstelling tegemoet komen en zijn belevingswereld uitbreiden. 

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Learner Profile 

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Wat zijn ook weer de kenmerken van een informatieve tekst?

Slide 10 - Mind map

This item has no instructions

Sleep de tekstsoorten naar het juiste tekstdoel
Les 14  Tekstsoorten
Informeren
Activeren
Overtuigen
Amuseren

Slide 11 - Drag question

This item has no instructions

Bij elke soort tekst (tekstsoort) heeft de schrijver (en de lezer) een ander doel dat hij wil bereiken.
Schrijf- en leesdoelen: 
amuseren, informeren, overtuigen en activeren

Slide 12 - Slide

This item has no instructions


Wat voor tekstsoort zijn krantenartikelen?
A
activerend
B
overtuigen
C
amuseren
D
informeren

Slide 13 - Quiz

This item has no instructions

Doel schrijven nieuwsbericht
Een nieuwsbericht is geschreven om de lezer informatie te geven over iets dat recentelijk is gebeurd (informeren).

De lezer goed informeren kan door begrijpelijk te schrijven:
- duidelijk (begrijpt de lezer wat ik bedoel?)
- volledig (staat alles wat de lezer moet weten in het bericht?)

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Wat is het tekstdoel van een informatieve tekst?
Wat zijn voorbeelden van informatieve teksten?
stap 5. Hoe kan ik de lesstof beter onthouden?
Weet je nog?

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Wat is nieuws?
actueel
wat op dit moment belangrijk is
vb: dit krantenartikel gaat over een actueel onderwerp
synoniem: hot

      belangrijk voor een grote groep mensen
 


feit
iets waarvan zeker is dat het gebeurd is of dat het waar is
objectief
wie alleen op feiten let en niet zijn eigen gevoel of mening laat meespelen
vb: deze journalist is erg objectief in wat hij schrijft
neutraal
niet kiezen voor één kant of één partij
vb: hij stelt zich altijd neutraal op
neutraal grondgebied [dat niet in de strijd betrokken is]
Les 38  Informerende teksten
Weet je nog?

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

De krant lezen: waarom en hoe?

De belangrijkste reden om een krant te lezen is kennisnemen van het nieuws: wat is er gaande in de wereld? 
Elke lezer heeft zijn eigen voorkeur en belangstelling, en vrijwel niemand wil alles lezen. Daarom is de krant lezen vaak ook verkennend lezen. Om de lezer hierbij zo goed mogelijk van dienst te zijn, schrijven journalisten hun nieuwsberichten op een speciale manier. 
verkennend lezen
Dit wordt bij de lesmethode Kern uitgelegd als globaal lezen.

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

details, voorbeelden en uitleg
belangrijkste zaken uit een tekst
verzameling zinnen die met elkaar samenhangen
herhaling informatie, toekomst, antwoord vraag
Inleiding
Bijzaak
Hoofdzaak
Alinea
Slot
onderwerp benoemen, nieuwsgierig maken

Slide 18 - Drag question

This item has no instructions

Hoe ziet een nieuwsbericht eruit?
Titel
Inleiding
Één of meer alinea's met deelonderwerpen
Vaak een foto
Witregels tussen de alinea's.
Vaak een foto
Heeft dit bericht een slot?

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Nieuwsbericht schrijven (hst 78)
W5H

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

W5H?
WIE
WAT 
WAAR
WANNEER
WAAROM 
HOE

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Opbouw van een nieuwsbericht

De opbouw van een nieuwsbericht is niet driedelig: er is geen slot

Wel begint het met een opvallende kop (titel) en een, meestal vetgedrukte, inleiding (in krantenjargon ‘lead’ genoemd) waarin het nieuwsfeit duidelijk wordt beschreven. 
Wat daarna volgt, is een uitwerking die kort of lang kan zijn.
Hoe verder je doorleest in een nieuwsbericht, des te meer details je tegenkomt. Wanneer je vindt dat je genoeg weet over het onderwerp, stop je met lezen. De schrijver van het bericht houdt rekening met deze manier van lezen.
Wat is een ander woord voor lead?

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

LEAD
Lead = inleiding van je nieuwsbericht.

Je geeft antwoord op de vraag
WIE
WAT 
WAAR
WANNEER

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Nieuwsbericht
Titel
Inleiding
Lead
Één of meer alinea's met deelonderwerp
Vaak een foto

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Over wie gaat de tekst?
Inleiding/ Lead
Wie
Wat
Waar
Wanneer

Slide 25 - Slide

Hier beschrijf je de leerdoelen van deze les.

Wat is er gebeurd?
Inleiding/ Lead
Wie
Wat
Waar
Wanneer

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Waar is het gebeurd?
Inleiding/ Lead
Wie
Wat
Waar
Wanneer

Slide 27 - Slide

Hier beschrijf je de leerdoelen van deze les.

Wanneer is het gebeurd?
Inleiding/ Lead
Wie
Wat
Waar
Wanneer

Slide 28 - Slide

Hier beschrijf je de leerdoelen van deze les.

Hoe is het gebeurd?
Wie
Wat
Waar
Wanneer
Inleiding/ Lead
Één of meer alinea's met deelonderwerp
Waarom?
Hoe?

Slide 29 - Slide

Hier beschrijf je de leerdoelen van deze les.

KERNZINNEN
Kernzin
De belangrijkste informatie van een alinea.
Waar staat de kernzin? 
  • De 1e zin is de kernzin.
  • De 2e zin van een alinea is de kernzin.
  • De laatste zin van de alinea is de kernzin.


Slide 30 - Slide

This item has no instructions

DIERENTUIN MAAKT TWEE GEZONDE BEREN AF


Door: Madelon  Meester
Sevendays, 13 december 2017

Mensen zijn woedend op een dierentuin in Denenmarken. Aalborg Zoo heeft twee gezonde beren van 20 en 21 jaar laten inslapen. De reden: het verbleef voldeed niet meer aan de moderne eisen.

Volgens de dierentuin had het ook geen zin om de beren naar een andere plek te verplaatsen, omdat ze te oud waren. Dat laat de dierentuin op Facebook weten.


Woedende reacties
Veel mensen zijn woedend. Ze vragen
zich af waarom er geen geld is uitgegeven
om de hokken te verbeteren,  in plaats van twee gezonde beren te doden.

De dierentuin zegt op Facebook dat de dode beren nu worden gebruikt voor de wetenschap. De lichamen van de beesten kunnen helpen bij onderzoek naar allerlei ziektes.

Giraf Marius
Een paar jaar geleden werden in een andere dierentuin in Denenmarken leeuwen afgemaakt, omdat ze te oud waren. In dezelfde dierentuin werd ook de gezonde giraf Marius gedood.
Wat zijn de kernzinnen?

Slide 31 - Slide

De tekst gaat over een dierentuin die twee gezonde beren heeft afgemaakt, tot grote woede van het publiek.

De tekst bestaat uit 5 alinea's.
Elke alinea is een apart bouwsteentje. 
Bekijk alle bouwsteentjes één voor één.
DIERENTUIN MAAKT TWEE GEZONDE BEREN AF


Door: Madelon  Meester
Sevendays, 13 december 2024

Mensen zijn woedend op een dierentuin in Denenmarken. Aalborg Zoo heeft twee gezonde beren van 20 en 21 jaar laten inslapen. De reden: het verbleef voldeed niet meer aan de moderne eisen.

Volgens de dierentuin had het ook geen zin om de beren naar een andere plek te verplaatsen, omdat ze te oud waren. Dat laat de dierentuin op Facebook weten.


Woedende reacties
Veel mensen zijn woedend. Ze vragen
zich af waarom er geen geld is uitgegeven
om de hokken te verbeteren,  in plaats van twee gezonde beren te doden.

De dierentuin zegt op Facebook dat de dode beren nu worden gebruikt voor de wetenschap. De lichamen van de beesten kunnen helpen bij onderzoek naar allerlei ziektes.

Giraf Marius
Een paar jaar geleden werden in een andere dierentuin in Denenmarken leeuwen afgemaakt, omdat ze te oud waren. In dezelfde dierentuin werd ook de gezonde giraf Marius gedood.
Wat zijn de kernzinnen?

Slide 32 - Slide

De tekst gaat over een dierentuin die twee gezonde beren heeft afgemaakt, tot grote woede van het publiek.

De tekst bestaat uit 5 alinea's.
Elke alinea is een apart bouwsteentje. 
Bekijk alle bouwsteentjes één voor één.
Voorbeelduitwerking kernzinnen

1. Aalborg Zoo heeft twee gezonde beren van 20 en 21 jaar laten inslapen.
2. Volgens de dierentuin waren de beren te oud.
3. Veel mensen zijn woedend.
4. De dierentuin zegt dat de dode beren nu worden gebruikt voor de wetenschap.
5. In een andere dierentuin werd ook de gezonde giraf Marius gedood.

Slide 33 - Slide

Zin 2 is iets ingekort. Letterlijk stond er:
Volgens de dierentuin had het ook geen zin om de beren naar een andere plek te verplaatsen, omdat ze te oud waren.
Dikgedrukte kop
Dikgedrukte inleiding
Verslaggever /
plaatsnaam
Kolommen

Slide 34 - Slide

Uitleg:
Een voegwoord ‘voegt’ of ‘metselt', woorden maar vooral zinnen (zinsdelen) aan elkaar.
Voegwoorden kun je vaak herkennen door de komma die ervoor staat, maar die hoeft er niet altijd te staan.
Kenmerken nieuwsbericht
  • Duidelijke titel
  • Stijl (manier van schrijven): zakelijk en feitelijk. Jij was er niet bij toen jhet gebeurde!
  • alinea-indeling
  • belangrijkste (wie, wat, waar, wanneer) in eerste alinea, belangrijkste van elke alinea in eerste zin (kernzin). = oprolbaar schrijven: baas van de krant (redactie) kan bericht in korten.
  • Geen slot!

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Opdracht 1: Kijken luister goed
Schrijf in je schrift en vul in:
  • Wie
  • Wat
  • Waar
  • Wanneer
  • Waarom
  • Hoe

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Slide 37 - Link

This item has no instructions

Opdracht 1: Kijken luister goed
Klassikaal, wat heb je ingevuld? Vul jouw antwoord aan!
  • Wie
  • Wat
  • Waar
  • Wanneer
  • Waarom
  • Hoe

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Jouw bericht: wie, wat, waar, waarom, wanneer, hoe

Slide 39 - Open question

This item has no instructions

Slide 40 - Slide

This item has no instructions

Even opfrissen...
  • Lead = inleiding van je nieuwsbericht en schrijf je in de voltooide tijd.
  • Een nieuwsbericht is informerend.
  • Een nieuwsbericht is objectief.
  • Een nieuwsbericht heeft een titel.
  • In de lead staan geen bijzaken, alleen hoofdzaken.
  • Lead: schrijf je door wie-, wat-, waar-, wanneer-vragen te beantwoorden.
  • Na de lead volgt het middenstuk, hierin beantwoord je: waarom, hoe?
  • Het middenstuk heeft minimaal 2 alinea's, iedere alinea heeft een kernzin.

Slide 41 - Slide

This item has no instructions

Slide 42 - Slide

This item has no instructions

Bedenk een lead van het nieuwsbericht bij het plaatje
  • Wie is er aangereden?
  • Wie praat er met de agent?
  • Wat is er gebeurd?
  • Waar is het ongeluk gebeurd?
  • Wanneer is het ongeluk gebeurd?
  • Waarom is het ongeluk gebeurd?
  • Hoe is het ongeluk gebeurd?

Wie
Wat
Waar
Wanneer
Waarom
Hoe

Slide 43 - Slide

Hier beschrijf je de leerdoelen van deze les.

Wie
Wat
Waar
Wanneer
Een 80-jarige bestuurder heeft gisteren een ongeluk veroorzaakt in Den Haag

Slide 44 - Slide

This item has no instructions

Iedere zin begint met een hoofdletter en eindigt met een punt, uitroepteken of vraagteken.
Iedere zin heeft ongeveer tien tot vijftien woorden met één voegwoord
,
,
,

Slide 45 - Slide

This item has no instructions

Slide 46 - Video

This item has no instructions

Opdracht Nieuwsbericht
1. Zie werkblad: lees opdracht 
2. Filmpje kijken 
3. Stap 1: met steekwoorden samenvatten  
4. Werken aan stap 2 (10 min) 
5. Overleg met je buurman/vrouw, geef elkaar feedback 
6. Stap 3 schrijf inleiding




Slide 47 - Slide

This item has no instructions

Slide 48 - Video

This item has no instructions

Slide 49 - Video

This item has no instructions

Aan de slag, opdracht 
Opdracht:
  • Schrijf het hele nieuwsbericht over de filmpjes met de fatbike op papier. 
  • Schrijf dus: lead en middenstuk van jouw nieuwsbericht.
  • Geef het nieuwsbericht een titel.
  • Dit doe je eerst alleen, dus individueel, zonder te overleggen,
  • Gebruik verbindingswoorden.
  • Let op taalverzorging: hoofdletters, interpunctie en (werkwoord)spelling.

timer
15:00

Slide 50 - Slide

This item has no instructions

Geef elkaar feedback:
  • Worden in de lead en het middenstuk de juiste vragen beantwoord?
  • Staat er een titel boven het nieuwsbericht?
  • Is de lead in de voltooide tijd?
  • Is het objectief geschreven?
  • Staan de hoofdletters op de juiste plaats?
  • Heeft het middenstuk 2 alinea's?
  • Hebben de alinea's een kernzin?
  • Zijn er verbindingswoorden gebruikt?
  • Let op taalverzorging: hoofdletters, interpunctie en (werkwoord)spelling.


Slide 51 - Slide

This item has no instructions

Vandaag
  • Leren van een tekst: beoordelen
  • Inzien voorbeelden
  • Afmaken van je eigen tekst? In stilte. Filmpje nog een keer zien?
  • Als klaar: je buurman of buurvrouw kijkt na
  • Klaar? Lezen of Numo


Slide 52 - Slide

This item has no instructions

Schrijfplan hst 76 Starten

Slide 53 - Slide

This item has no instructions

Schrijfplan hst 77 Doel, Hoofdgedachte en alinea's

Slide 54 - Slide

This item has no instructions

Schrijfplan hst 78 5W's

Slide 55 - Slide

This item has no instructions

Verwijzen naar de- of het-woorden
  • Mannelijke en vrouwelijke woorden hebben 'de' als lidwoord. De tafel, de tuin, de lucht etc. Naar 'de-woorden' verwijs je met die en deze. Die tafel, deze tuin, die lucht.

  • Onzijdige woorden hebben 'het' als lidwoord: het huis, het flesje, het water etc. Naar 'het-woorden' verwijs je met dit en dat. Dat huis, dit flesje, dat water.
DE
DEZE
DIE

HET
DIT 
DAT

Slide 56 - Slide

This item has no instructions

Slide 57 - Link

This item has no instructions