Week 42 les 2

Lesopbouw
  • 10 min. Zs lezen
  • Lesdoelen bespreken
  • Terugblik / Vooruitblik
  • Korte uitleg
  • Opdrachten maken
  • Nakijken
  • Evaluatie
1 / 14
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 3,4

This lesson contains 14 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Lesopbouw
  • 10 min. Zs lezen
  • Lesdoelen bespreken
  • Terugblik / Vooruitblik
  • Korte uitleg
  • Opdrachten maken
  • Nakijken
  • Evaluatie

Slide 1 - Slide

10 min. Zs

Lezen

timer
10:00

Slide 2 - Slide

Lesdoelen
  • Je kunt de persoonsvorm en het onderwerp benoemen in een zin
  • Je kent de spelling tegenwoordige tijd (t.t), verleden tijd (v.t.) en de voltooid deelwoorden
  • Je kent de regels voor het toepassen van een komma, punt, vraagteken en uitroepteken
  • Je kunt correct citeren

Slide 3 - Slide

Slide 4 - Link

Uitleg: herhaling
Deel 1: leestekens en citeren

Deel 2: spelling tt, vt, vdw en persoonsvorm & onderwerp

Slide 5 - Slide

Uitleg:

Slide 6 - Slide

Citeren: letterlijk opschrijven wat er

gezegd wordt

1. dubbele punt                                    :
2. aanhalingsteken                            '
3. de zin                
4. punt/vraagteken/uitroepteken  zeggen= .   vragen = ?  schreeuwen = !
5. aanhalingsteken                              '

Mevrouw zegt: 'Ik wil morgen jullie huiswerk controleren.'


Mevrouw vraagt: 'Mag ik morgen jullie huiswerk nakijken?'


Mevrouw schreeuwt: 'Morgen kijk ik jullie huiswerk na!'

Slide 7 - Slide

Uitleg: Persoonsvorm en onderwerp
Persoonsvorm
- 1e werkwoord in de zin
- Als je de zin vragend maakt, dan staat de pv vooraan
vb. Hij loopt morgen naar huis -> Loopt hij morgen naar huis?

Onderwerp
- Als je de pv gevonden hebt, dan kun je op zoek gaan naar het onderwerp
- Je stelt de vraag: Wie + pv of Wat + pv
- vb. Hij loopt morgen naar huis. Wie loopt morgen naar huis? HIJ

Slide 8 - Slide

Uitleg: spelling

Slide 9 - Slide

Uitleg: Spelling 'Tegenwoordige tijd'
  • Vul altijd het werkwoord 'lopen' in 
  • Hoor je een -t dan schrijf je hem 
  • Hoor je géén -t dan schrijf je het met een -d 

loop       ik          loop 
loop       jij          loopt 
loopt     hij/zij  loopt
loopt      het      loopt

vb. (worden).... jij morgen 15 jaar?
vb. Jij (worden)... morgen 16 jaar.

Slide 10 - Slide

Uitleg: Verleden tijd
  1. Wat is de stam (-en)?                               vb.   fietsen                                    beantwoorden


  2. Wat is de laatste letter?                          vb.   fiets                                         beantwoord


  3. Zit de letter in 't exkofschip                  vb.   s                                                d 
       ja     -> +te                                                                 +te                                          +de
       nee -> +de
                                                 
                                                                                   vb.   fietste                                    beantwoordde



Slide 11 - Slide

Uitleg: Voltooide deelwoorden
  • VDW zijn de ge-, be-, en ver- woorden
    vb. gebeurd, bediend, verward.
  • Maar hoe schrijf je deze woorden? --> Je maakt het woord langer

Dus
  • Het is gebeurd. 
    Gebeurde -> gebeurd
  • De kraan wordt door mij bediend.
    Bediende --> bediend
  • Hij is erg verward.
    Verwarde --> verward

Slide 12 - Slide

Opdrachten

Werk zelfstandig in stilte aan NUMO

Doel: afronden sprongtoetsen
leestekens & werkwoordsspelling

Klaar: werk in het boekje



timer
20:00

Slide 13 - Slide

Evaluatie
  • Hoe ging het?
  • Ben je klaar voor de toets?
  • Wat ga je nog meer doen? 
  • Heb je nog extra hulp nodig?

Slide 14 - Slide