les 1 Communicatie 3

les 1: Communicatie 3
welkom terug! wie heeft bnb vol liefde gekeken? wat kunnen we zeggen over de communicatie skills van de eigenaren? ;)
Ga lekker zitten, tas op de grond, oortjes uit, telefoons op stil en log in op de lesson up
1 / 46
suivant
Slide 1: Diapositive
CommunicatieMBOStudiejaar 3

Cette leçon contient 46 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 6 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 120 min

Éléments de cette leçon

les 1: Communicatie 3
welkom terug! wie heeft bnb vol liefde gekeken? wat kunnen we zeggen over de communicatie skills van de eigenaren? ;)
Ga lekker zitten, tas op de grond, oortjes uit, telefoons op stil en log in op de lesson up

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gaan we doen
Gokje wagen
Even opfrissen communicatie 2
Introductie communicatie 3
Communicatiefouten
Theorie slecht nieuws gesprek ( fases)
Oefening slecht nieuws gesprek
Afsluiting en vooruitblik les 2

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Gokje wagen

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Communicatie 2??

Slide 4 - Diapositive

Voorkennis ophalen:

Begrippen per 3/4 tal 1 begrip per post-it
1. Motiverende gespreksvoering
2. verandertaal
3. advies gesprek of ongevraagd advies
4. actief luisteren
5. cultureel sensitief
6. weerstand
7. helpende gespreksvoering
8. feedback ontvangen

https://www.zorgvoorbeter.nl/thema-s/communiceren-in-de-zorg/scholing/test-je-kennis-over-communiceren-in-de-zorg



Nulmeting, waar sta jij?
We hebben de voorkennis opgehaald, jullie hebben meerdere stages gelopen en gaan deze week beginnen op een nieuwe stageplek.
Als je jezelf mocht inschalen op waar jij staat op het gebied van sociale vaardigheden, waar zou je dan nu staan?
Bedenk voor jezelf waarom je staat waar je nu staat.
Bedenk wat je nog wilt leren/verdiepen/oefenen?

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leeruitkomsten beroepstaak: eigen professionaliteit

Aan het einde van deze taakklasse kun je verwoorden hoe je eigen ontwikkeling tot beginnend beroepsbeoefenaar van begin van de opleiding tot nu toe is verlopen.
Daarbij neem je mee hoe je eigen deskundigheid is vergroot, hoe je deze expertise deelt met anderen binnen dit werkveld, hoe je reflecteert, je handelen motiveert,
omgaat met feedback ontvangen en geven, hoe je eigen en andermans achtergrond 
een rol spelen bij ethische dilemma's en andere begeleidingstaken, 
hoe je daarmee toch tot een positieve, constructieve samenwerking kan komen.
 Met andere woorden: 
je toont aan dat je klaar bent als basisbekwame professional in het werkveld 
van de (persoonlijk)begeleider maatschappelijke zorg.


Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leermiddelen
We gaan werken met het boek : Communicatie en gedrag.
Hoofdstuk 3 t/m 9 gaan we uit werken komende weken.

Hebben jullie al nieuwe groepscode?
 

Slide 7 - Diapositive

boom is vernieuwd dus nieuwe groep maken.






                                                                                                                                             /oplossingsgericht coachen

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eindopdracht ALA eigen professionaliteit onderdeel communicatie 3
De eindopdracht valt samen met de ALA 
Voor communicatie 3 is het van belang dat je tijdens de lessen feedback geeft en ontvangt over jouw gesprekstechnieken en hoe deze bijdragen aan jouw deskundigheid.
Zorg dus dat je bij de lessen aanwezig bent om zo ook de ALA met een voldoende af te sluiten en aan je examen te beginnen.

De reflectie mag in verslagvorm maar ook in video/vlog vorm

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen vandaag
  • je kunt benoemen wat een slecht nieuws gesprek is
  • Je herkent de meest voorkomende communicatie ergernissen  
  • Je stelt de structuur van een slecht nieuws gesprek vast
  • Je ontdekt hoe je een slecht nieuws gesprek zelf kunt voeren.

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

soorten gesprekken als Maatschappelijk werker

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lees  H 3.7 Slechtnieuwsgesprek
Een slecht-nieuwsgesprek voeren is een uitdagende taak, omdat je de ontvanger informatie moet geven die mogelijk emotioneel belastend is. Het is belangrijk om dit gesprek zorgvuldig en empathisch aan te pakken. 
Theorie lezen boek communicatie en gedrag



Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

communicatie foutjes
Wat zijn jouw grootste ergernissen
 in het contact met anderen? 
Maak in duo's een top tien van 
de grootste 
communicatie-ergernissen 
op zowel de werkvloer, 
prive als maatschappelijk

Slide 15 - Diapositive

Denk aan

Niet luisteren
Hele moeilijke woorden gebruiken
Ongeinteresseerd
Op de mobiel zitten
Alleen maar over jezelf praten

top 10 ergernissen
1.                                                     6.
2.                                                    7.
3.                                                    8.
4.                                                    9.
5.                                                   10.
Welke kunnen communicatie ergernis kunnen we "flippen" tot iets positiefs?

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Heb jij wel eens een slechtnieuwsgesprek moeten voeren? Zoja waarover?

Slide 17 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

slecht nieuws gesprek (SNG)
Het overbrengen van slecht nieuws is nooit leuk. Vaak stel je het uit of draai je om de hete brij heen – maar dat is niet de manier. In een slechtnieuwsgesprek breng je direct kort en krachtig het slechte nieuws over, je laat de ander reageren en toont empathie. Je bereidt je goed voor op het gesprek, zodat je de boodschap duidelijk kunt overbrengen.
Hoe ziet een "goede voorbereiding" eruit?

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions














                                                                                                bij een slechtnieuwsgesprek probeer je de emoties aan te voelen en te begrijpen.

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

In een slechtnieuwsgesprek breng je direct kort en krachtig het slechte nieuws over.
A
Juist
B
Onjuist

Slide 22 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

vermijdingstechnieken
Slecht nieuws kan heftige emoties oproepen. Zowel bij je gesprekspartner als bij jezelf. Veel mensen gebruiken daarom vermijdingstactieken.

 Zoals: uitstellen, verzachten, eromheen draaien. Dit kun je beter niet doen. 
Hoe zou je dit beter kunnen aanpakken?
  • Je houdt de aanloop en planning juist zeer kort en begint snel met het vertellen van het slechte nieuws: ‘Marianne, goed dat je er bent, ik heb slecht nieuws.’ Je valt dus met de deur in huis, want de ontvanger voelt meestal toch wel dat er iets mis is.

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het slechtnieuwsgesprek heeft een voorbereiding, aanloop, planning, thema en slotfase
A
Juist
B
Onjuist

Slide 24 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Het heeft altijd zin om oplossingen te bedenken tijdens een slechtnieuwsgesprek.
A
Juist
B
Onjuist

Slide 25 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Bij het begrijpen en opvangen van emoties tijdens een slechtnieuwsgesprek is vooral de vaardigheid 'concretiseren' van belang.
A
Juist
B
Onjuist

Slide 26 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Maken online BOOM
Opdracht 3: Slecht nieuws 

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Casus Davide en thomas
We gaan gelijk oefenen met een korte casus, hoe het is om een slecht nieuws gesprek te voeren en 
dit te observeren. Denk aan de 3 fases 
van slecht nieuws gesprek.
gaat de timer af dan rouleren we van rol.




Slide 28 - Diapositive

zie casus les 2 en het beoordelingsformulier, deze kun je uitprinten en per groepje een paar uitdelen
Casus
Je bent een gespreksleider in een zorginstelling voor jongeren met een verstandelijke beperking. Een van je cliënten, Davíde, heeft een sterke vriendschap ontwikkeld met een andere cliënt, Thomas, die in een andere woongroep verblijft. 
David heeft uitgesproken dat hij graag bij Thomas in 
dezelfde woongroep zou willen verblijven vanwege hun 
hechte band. Helaas is dit niet mogelijk vanwege verschillende
 factoren, waaronder de zorgbehoeften van David 
en de beschikbaarheid van plaatsen in de groep 
van Thomas. Jij gaat dit aan Davíde vertellen. 
De moeder van David heeft last minute besloten om hier bij te zijn.
timer
7:00

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lesdoelen behaald?
  • je kunt benoemen wat een slecht nieuws gesprek is
  • Je herkent de meest voorkomende communicatie ergernissen  
  • je stelt de structuur van een slecht nieuws gesprek vast
  • je ontdekt hoe je een slecht nieuws gesprek zelf kunt voeren.

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vooruitblik les 2
Volgende les gaan we verdiepen op slecht nieuws gesprekken, hoe je aansluit op het taal niveau, oefenen van diverse casussen en gaan we een beoordelingsformulier samenstellen.

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Fases slecht nieuws gesprek opdracht
Beschrijf concreet wat je per fase bij een slecht nieuws gesprek toepast en uitvoert qua gesprekstechnieken. gebruik hiervoor je boek 3.7 uit comm& gedrag

Fase 1: slecht nieuws vertellen/overbrengen
Fase 2: emoties begrijpen en opvangen
Fase 3: oplossingen bedenken

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 34 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 35 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Verloop slechtnieuwsgesprek 
Doel: overbrengen van negatief bericht en helpen bij het verwerken van slecht nieuw.

Eerste fase: Korte aankondiging en ‘klap’ uitdelen (kort en bondig)
Tweede fase: Opvangen van emoties (troosten), informatie geven
Derde fase: Evt. helpen met zoeken naar oplossingen, ondersteuning bieden.


Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kijk naar het filmpje 

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

4

Slide 39 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gaat hier mis?

Slide 40 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat had de manager hier beter kunnen doen?

Slide 41 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is het gevolg van dit gesprek?

Slide 42 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar komt deze boosheid van beide partijen vandaan denk je?

Slide 43 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 44 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 45 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 46 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions