Modernisme - Kunst als boodschap

1 / 38
suivant
Slide 1: Diapositive
KunstMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 38 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 8 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Slide 1 - Diapositive

Wat gaan we deze week doen?
Lesdoelen:
  • Je weet wat het kunst als boodschap is.
  • Je weet in welke kunststromingen en disciplines we kunst als boodschap terug zien
  • Je hebt verder geoefend met analyseren o.a. door het maken en bespreken van de vragen van H5
Lesplan:
  • Introductie kunst als boodschap
  • Vragen stellen opdrachten en/of theorie H5
  • Oefenen met analyseren a.d.h.v. de theorie van H5

Slide 2 - Diapositive

Waar denk je aan bij
"Kunst als boodschap"

Slide 3 - Carte mentale

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Diapositive

Slide 6 - Diapositive

Slide 7 - Diapositive

Slide 8 - Diapositive

DADA
FUTURISME
SURREALISME
Protesteren tegen het verleden en alle gevestigde waarden en normen. Deze gevestigde orde belemmert de vooruitgang!
Protesteren tegen de maatschappij, de oorlog en de gevestigde kunstwereld van voor de oorlog. Maken antikunst om zich hiertegen te verzetten.
Protesteren tegen de normen van kunst. Volgens hen mag kunst een uiting zijn van gedachten, zonder morele of etnische bedoelingen. Je mag je fantasie gebruiken zonder je wat aan te trekken van de regels.

Slide 9 - Question de remorquage

Futuristen: Protesteren tegen het verleden en alle gevestigde waarden en normen.
Deze gevestigde orde belemmert de vooruitgang!
 
Dada:  Protesteren tegen de maatschappij, de oorlog en de gevestigde kunstwereld van voor de oorlog. Maken antikunst om te choqueren! 
 
Surrealisme: Protesteren tegen de normen van kunst. Volgens hen mag kunst een uiting zijn van gedachten, zonder morele of etnische bedoelingen. Gebruiken hun fantasie zonder zich ook maar iets van de bestaande regels aan te trekken.


Slide 10 - Diapositive

Erik Satie – Muziek als boodschap

Slide 11 - Diapositive

Slide 12 - Vidéo

Satie
  • Satie experimenteert met muziek
  • Hij vindt de stromingen uit zijn tijd (rond 1900) helemaal niks, zijn muziek is dan ook anti-romantisch en anti-impressionistisch. 
  • Muziek moet volgens Satie ongecompliceerd, traag, geestig en actueel zijn.
  • Zijn muziek is niet bedoeld om naar te luisteren, maar als achtergrondgeluid (bijv. tijdens pauze van een concert) of als onderdeel van een theaterstuk (zoals De Parade).
  • Satie verzet zich met zijn muziek tegen:
    1. de strenge regels van het conservatorium (hier spot hij mee)
    2.de romantische en impressionistische muziek (in plaats daarvan geeft hij zijn muziek surrealistische titels)


Slide 13 - Diapositive

Erik Satie’s muziek voor Parade (1917)Theaterstuk van Les Ballets Russes
Samenwerking met diverse kunstenaars:
Diagilev – Impressario (de leider van Les Ballets Russes)
Cocteau – Regisseur
Picasso – Kostuum en decors (kubistisch & surrealistisch)
Satie – Muziek
= typisch modern! De moderne kunstenaars willen vernieuwen
-> door met verschillende kunstdisciplines te experimenteren en samen te werken.


Satie experimenteert met gebruikt nieuwe ‘instrumenten’, zoals een ratel, typemachine, een revolver, etc.

Slide 14 - Diapositive

Slide 15 - Diapositive

Luister goed!
Welke "hedendaagse geluiden" hoor je terug?

Slide 16 - Diapositive

Slide 17 - Vidéo

Geluiden die je hebt gehoord...
ratel
typmachine
sirene
pistool schoten 
stoomfluit (boot)

Slide 18 - Diapositive

Slide 19 - Diapositive

De kostuums van de managers breken met de ballettraditie
Leg uit waarin de opvatting over de kostumering duidelijk anders is bij Parade.

Slide 20 - Question ouverte

Antwoord
De opvattingen over de kostuums is bij Parade anders dan bij het traditionele ballet omdat:
  • In het traditionele ballet heeft het kostuum ook de bedoeling de bewegingsvrijheid te vergroten. Dat is bij deze kostuums niet het geval.
  • In het traditionele ballet worden de fysieke lichaamsvormen van de dansers geaccentueerd. De manager kostuums verbergen juist een groot deel van het lichaam.

Slide 21 - Diapositive

De kostuums vertonen in hun vormgeving zowel kubistische als surrealistische kenmerken.
 
Geef van beiden twee kenmerken.

Slide 22 - Diapositive

Slide 23 - Diapositive

Episch theater
Bertold Brecht

Slide 24 - Diapositive

Slide 25 - Diapositive

Slide 26 - Vidéo

Slide 27 - Diapositive

vervreemdingseffecten
  • Om de illusie te doorbreken/ verwachtingspatroon van de toeschouwer te verstoren hanteerde Brecht allerlei middelen, die vervreemdingseffecten werden genoemd.
  • Door zijn gebruik van 'vervreemdingseffecten' probeerde hij tegen te gaan dat mensen zich te veel zouden kunnen 'inleven'.

Slide 28 - Diapositive

bekijk het fragment!
Welke vervreemdingseffecten zie je?

Slide 29 - Diapositive

Slide 30 - Vidéo

Veel toegepaste vervreemdingseffecten
  • acteurs richten zich rechtstreeks tot het publiek
  • acteurs beginnen plotseling te zingen/ muziek te maken (soms expres met valse noten)
  •  tijdens het spel verkleden acteurs zich en verwisselen ze decor
  • acteurs lopen de zaal in
  • onverwachte pauzes (plots stoppen tijdens het spel)
  • verklaringen tussendoor (het publiek toespreken d.m.v. een verteller)
  • decorwissel erg overdreven voor het oog van het publiek (of een halfhoog gordijn)

Slide 31 - Diapositive

verschillende versies van
de Driestuiversopera

Slide 32 - Diapositive

Slide 33 - Vidéo

Slide 34 - Vidéo

Slide 35 - Vidéo

Slide 36 - Vidéo

Kenmerken van het theater van Brecht
  • De speler zal zich niet met zijn eigen rol identificeren
  • De toeschouwer zal zich niet inleven met de spelers, maar een kritische medespeler worden.
  • Niet het gespeelde maar wat je kunt leren is belangrijk
  • De acteurs spreken het publiek direct aan (de regisseur maakt regelmatig gebruik van een verteller die tussen scènes door de situatie op het toneel beschouwt, verduidelijkt en vragen oproept)

Slide 37 - Diapositive

wat is je het meest
bijgebleven van deze les?

Slide 38 - Carte mentale