13. 16 okt: tekstverbanden en alinea's (H6) tekst uitgebreid besproken

Communiceren doe je samen 2
Welkom havo 4

Op tafel:
Map/schrift, pen, oefenboek

  • Jas uit en over je stoel.
  • Telefoon in je tas.
  • Tas op de grond.
1 / 22
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolmavo, havo, vwoLeerjaar 1

This lesson contains 22 slides, with text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 1 min

Items in this lesson

Communiceren doe je samen 2
Welkom havo 4

Op tafel:
Map/schrift, pen, oefenboek

  • Jas uit en over je stoel.
  • Telefoon in je tas.
  • Tas op de grond.

Slide 1 - Slide

Communiceren doe je samen 2
  • Mededeling
  • Herhaling en extra uitleg les 6
  • Aan de slag met de tekst
Vandaag woensdag 16 oktober:

Slide 2 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Mededeling: 

Woensdag 23 oktober: SO over communicatie les 2, 3, 4 en 6. 
Woensdag 25 oktober: lezen in De eerlijke vinder tot pagina 81 (blauwe editie) of 70 (witte editie).

PTO-lesstof: 
Communicatie les 2, 3, 4, 6 en 8
Taal: les 9
Literatuur: stijlfiguren op pagina 158-159

Slide 3 - Slide

Leerdoelen les 6
  1. Ik kan aangeven hoe alinea's met elkaar in verband staan. 
  2. Ik kan een passende alinea-indeling maken voor een tekst en zelf een goede alinea schrijven.


Slide 4 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Begrippen les 6: 
  • Tekstverbanden (opsomming, tegenstelling, voorwaarde ...)
  • Signaalwoorden (ten eerste, daarom, dus, kortom ...)
  • Functiewoorden >>>

Slide 5 - Slide

Slide 6 - Video

Communiceren doe je samen 2
Functiewoorden zijn niet hetzelfde als signaalwoorden. 

Signaalwoorden = verbindingswoorden

Slide 7 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Oefenboek pagina 52-53. 

  • Thuis heb je zelfstandig de tekst gelezen.
  • Zijn er woorden die je niet kent? 


Slide 8 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Maak opdracht 7 en 8. 


timer
4:00

Slide 9 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Vraag 7. 
  • De tekst past bij een paragraaf over alinea’s en verbanden, omdat in teksten het een grote rol speelt hoe je afzonderlijke tekstdelen met elkaar verbindt.

Slide 10 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Vraag 8. 
  • Verbinden is in de tekst uitgewerkt als je verbinden met andere mensen = je verbroederen = dichter bij elkaar komen. 

Slide 11 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Vraag 1. Verdeel de alinea's over inleiding, kern, slot.
Vraag 2. Wat is het onderwerp van de tekst?  

  • Inleiding: alinea 1 en 2. 
  • Kern: 3 t/m 8
  • Slot: 9 
  • Onderwerp: lees de laatste regel van alinea 9. 
  • Verbinding
timer
4:00

Slide 12 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Lees nogmaals alinea 1 en 2. 
Hoe wordt de aandacht van de lezer getrokken? 

  • opvallende stelling of mening
timer
3:00

Slide 13 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Maak opdracht 9
  • Een toelichting (C)
timer
2:00

Slide 14 - Slide

Titel + Inleiding
- Aandacht trekken door:  
1. anekdote
2. opvallende stelling of mening
3. actuele gebeurtenis
4. het voordeel voor de lezer

- kennismaking met het onderwerp > hoe pg. 60
- richting geven aan de tekstopbouw
- idee geven van het genre (tekstsoort/-doel)
Tekstopbouw (les 4)
Middenstuk/kern
- uitwerking van het onderwerp in deelonderwerpen
- uitwerking in hoofdstukken, paragrafen of alinea's
- overzichtspunten: titels, kopjes, signaalwoorden
Slot
- de afronding
 - terugblik op inleiding en de kern
- krachtiger maken van strekking of boodschap (of een uitsmijter) 
- vaak de hoofdgedachte

Slide 15 - Slide

Communiceren doe je samen 2
kennismaking met / introduceren van het onderwerp (pg 60):
- vraag
- voorbeeld geven
- samenvatting
- conclusie
- mening
 - probleemstelling
 - oorzaak-gevolg
 - opvallende uitkomst



Voor welke manier van kennismaken/introduceren is in dit artikel gekozen?

  • Vraag stellen: 
  • regel 7: waarom? 
timer
2:00

Slide 16 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Functiewoorden. 
Maak opdracht 10. 
  • Voorbeeld (C): 
  • Over de burgemeester van Amsterdam die ziek was. 
timer
2:00

Slide 17 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Maak opdracht 11. 
  • Tekstverband tijd
  • signaalwoord: daarvoor
timer
2:00

Slide 18 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Maak opdracht 12. 
  • Erkenning
  • Zien en waarderen
timer
2:00

Slide 19 - Slide

Communiceren doe je samen 2
Maak opdracht 13. 
  • a. Aan het begin van de tekst ervaart de schrijver het woord verbinding als een betekenisloos woord waar hij moe van is. Het is een marketingterm geworden.
  • b De schrijver voelt zich aan het eind verbonden met het land van zijn moeder, waar hij heeft ervaren hoe ‘aards, tastbaar en simpel het soms kan zijn om met elkaar te leven’ (regels 79-81).
timer
3:00

Slide 20 - Slide

Begrippen uit deze les
tekstverbanden
signaalwoorden
functiewoorden

Slide 21 - Slide

Huiswerk:
Lees verder in De eerlijke vinder
Vrijdag 25 oktober moet je in De eerlijke vinder tot pagina 81 (blauwe editie) of 70 (witte editie) zijn. 


Slide 22 - Slide