Les 11

WATER
1 / 23
volgende
Slide 1: Tekstslide
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

In deze les zitten 23 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

WATER

Slide 1 - Tekstslide

Slide 2 - Tekstslide

Slide 3 - Tekstslide

Programma
Binnenkomst + absentie (5 min)
Introductie (7 min)
Leerdoelen (3 min)
Uitleg: waterproblematiek in Nederland, deel 1 (7 min)
Aan het werk (20 min)
Uitleg: waterproblematiek in Nederland, deel 2 (8 min)
Afronding + uitloop (5+5 min)

Slide 4 - Tekstslide

Introductie
Ga naar de website: https://overstroomik.nl

Voer je eigen postcode in.

Schrijf op je wisbordje:
a) Hoe hoog komt het water bij jou thuis te staan?
b) Wat betekent dit voor jou?
c) Ga je weg of blijf je thuis?
d) Voer de postcode van de school in. Hoe hoog komt het water daar te staan?


timer
5:00

Slide 5 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen hoe en waarom Nederland steeds vaker te maken krijgt met wateroverlast en watertekorten;
2. uitleggen wat er bedoeld wordt met het woord 'piekafvoer' 
3. benoemen uit welke drie punten het nationaal deltaprogramma bestaat en bij ieder punt een voorbeeld van een maatregel noemen.



Slide 6 - Tekstslide

Wateroverlast door klimaatverandering
Het veranderende klimaat zorgt voor extremere weersomstandigheden ->
1. Stevigere hoosbuien (= hele heftige regenbuien met heel veel water)
2. Stijgende zeespiegel
3. Hogere temperaturen
4. Lange, warme en droge perioden

Aan de ene kant krijgen we dus te maken met
overstromingen door de zee en rivieren.
Aan de andere kant krijgen we te maken met 
dalende grondwaterstanden en droge sloten.

Slide 7 - Tekstslide

Wateroverlast door piekafvoer rivieren
Nederland is het eindpunt van een aantal grote rivieren.
Als zo'n rivier extreem veel water afvoert, 
noemen we dit een piekafvoer.


In 2021 zorgde langdurige regenval 
voor zo'n piekafvoer in de Maas.
Omdat het water niet weg kon, 
kwamen verschillende plekken in Zuid-Limburg onder water te staan.

Maar ook andere rivieren in Nederland lopen het risico te overstromen...

Slide 8 - Tekstslide

Wateroverlast door droogte
Maar een jaar eerder had Nederland juist te maken met extreme droogte...

Het regende zo lang niet dat -> 
1. sloten en beekjes droog vielen
2. oogsten in de landbouw mislukten
3. bomen en planten afstierven en de grond niet meer werd vastgehouden door wortels - kans op bodemerosie
4. grondwater daalde - grondwater in het westen werd zouter (kwelwater).


Slide 9 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 10 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen hoe en waarom Nederland steeds vaker te maken krijgt met wateroverlast en watertekorten;
2. uitleggen wat er bedoeld wordt met het woord 'piekafvoer' 
3. benoemen uit welke drie punten het nationaal deltaprogramma bestaat en bij ieder punt een voorbeeld van een maatregel noemen.



Slide 11 - Tekstslide

Aan het werk

Wat: Nieuwsbericht over waterproblemen in Nederland (1 lid uit de groep kiest!)

Hoe: Met de groep + noteer de antwoorden in je schrift

Hulp: Groepsgenoten

Klaar ? Maken blad examenopdrachten 1 tm 19

Tijd: 15 minuten werken + 5 minuten klassikaal
Vragen bij het nieuwsbericht:

1. Datum van het nieuwsbericht
2. Samenvatting van het nieuwsbericht in 5-10 regels 

Probeer in je samenvatting in te gaan op:
   - Waar speelt het verhaal?
   - Is er sprake van wateroverlast of -tekort?
   - Wat is er precies gebeurd?
   - Wie of wat is de oorzaak van het probleem?
   - Wordt er een oplossing genoemd + wat is 
      de oplossing?
timer
15:00

Slide 12 - Tekstslide

Nationaal deltaprogramma
Om Nederland in de toekomst droog te houden + te zorgen voor voldoende schoondrinkwater, is het nationaal deltaprogramma gemaakt.

In het nationaal deltaprogramma staat:
1. Waterveiligheid - beschermen tegen overstromingen door versterken dijken en verbeteren sluizen, stuwen en gemalen
2. Zoetwatervoorziening - voorkomen van watertekorten door bijvoorbeeld meer water op te slaan in het IJsselmeer of drinkwater te maken van brakwater
3. Ruimtelijke adaptatie - de ruimte aanpassen aan klimaatverandering door bijvoorbeeld rivieren meer ruimte te geven, wadi's en groen aan te leggen in nieuwe woonwijken.


Slide 13 - Tekstslide

Waterveiligheid = 
verbeteren stuwen

Slide 14 - Tekstslide

Ruimtelijke adaptatie = overloopgebieden rivieren

Slide 15 - Tekstslide

Ruimtelijke adaptatie = wadi's in woonwijken

Slide 16 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen hoe en waarom Nederland steeds vaker te maken krijgt met wateroverlast en watertekorten;
2. uitleggen wat er bedoeld wordt met het woord 'piekafvoer' 
3. benoemen uit welke drie punten het nationaal deltaprogramma bestaat en bij ieder punt een voorbeeld van een maatregel noemen.



Slide 17 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 18 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 19 - Tekstslide

Afronding
Wat heb je geleerd?
Hoe heb je meegedaan?
Huiswerk

Slide 20 - Tekstslide

Noteer op je wisbordje:

2 dingen die je deze les geleerd hebt en leg deze 2 dingen uit.

Slide 21 - Open vraag

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 22 - Poll

Huiswerk
Maken werkblad 'examenvragen' 10 tm 19
Vergeet dit werkblad niet mee te nemen naar de volgende les....!!!!


Slide 23 - Tekstslide