Les 3

WATER
1 / 22
volgende
Slide 1: Tekstslide
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

In deze les zitten 22 slides, met interactieve quiz, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

WATER

Slide 1 - Tekstslide

Slide 2 - Tekstslide

Slide 3 - Tekstslide

Programma
Binnenkomst + absentie (5 min)
Check vorige les (5 min)
Nakijken paragraaf 3.3 vraag 2 + 3 + 4 + 5 + 7 (15 min)
Leerdoelen (3 min)
Opdracht 'laag vs hoog Nederland' (7 min)
Video 'waterwinning' met vragen (5 min)
Uitleg 'drinkwater in Nederland' (10 min)
Afsluiting + uitloop (10 min)

Slide 4 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 5 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 6 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 7 - Tekstslide

Nakijken
Hoe
- Bedenk welke vraag wil je echt nagekeken wilt hebben (2 min).
- Docent verzamelt de vragen die jullie nagekeken willen hebben.
- Docent vraagt wie het antwoord weet en geeft beurten -> geef je antwoord/ leg uit.

Tijd: 15 minuten

Wat? paragraaf 3.3 vraag 1 + 2 + 3 + 4 + 5

Let op: Vragen niet gemaakt = als nog aan het werk!
timer
15:00

Slide 8 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. de drinkwaterwinning in hoog- en laag Nederland met elkaar vergelijken;
2. uitleggen welke positieve rol zand speelt bij de drinkwaterwinning;
3. aan de hand van het begrip 'waterdoorlaatbaarheid' uitleggen waarom zandgronden sneller verdrogen dan kleigronden;
4. uitleggen waarom in West-Nederland oppervlakte water als drinkwater wordt gebruikt.


Slide 9 - Tekstslide

Drinkwater?
Beantwoord in je groepje de volgende vragen ->

1. Waarover gaat deze kaart?/ Wat zie je?
2. Stel je gaat in beide delen van de kaart graven totdat je water vindt. Waar ben je sneller bij het water? Groen of paars?
3. Stel je gaat in het groene deel graven tot je water vindt. Waar zal dat water naar smaken? Bedenk: er zijn 2 soorten water!
4. Stel je gaat in het paarse deel graven tot je water vindt. Waar zal dat water naar smaken? Bedenk: er zijn 2 soorten water!
5. Welk grondwater zal als drinkwater worden gebruikt? Het water uit het groene of uit het paarse deel?

Extra vragen: gebruik het internet ->
6. Hoe komt het andere deel van Nederland aan drinkwater?
7. Uit welk materiaal bestaat de grond in het groene gedeelte?
Beantwoord in je groepje de volgende vragen ->
1. Waarover gaat deze kaart?/ Wat zie je?
2. Stel je gaat in beide delen van de kaart graven totdat je water vindt. Waar ben je sneller bij het water? Groen of paars?
3. Stel je gaat in het groene deel graven tot je water vindt. Waar zal dat water naar smaken? Bedenk: er zijn 2 soorten water!
4. Stel je gaat in het paarse deel graven tot je water vindt. Waar zal dat water naar smaken? Bedenk: er zijn 2 soorten water!
5. Welk grondwater zal als drinkwater worden gebruikt? Het water uit het groene of uit het paarse deel?

Extra vragen: gebruik de kaart van je docent ->
6. Uit welk materiaal bestaat de grond in het groene gedeelte? 
7. Uit welk materiaal bestaat de grond in het paarse gedeelte?

Drinkwater?
timer
7:00

Slide 10 - Tekstslide

Kaart extra vragen

Slide 11 - Tekstslide

Video: het zuiveren van drinkwater



Bekijk de video en beantwoord de vragen op je wisbordje:
1. Welke grondsoort wordt er gebruikt in het filmpje.
2. Welke voordelen heeft deze grondsoort voor het zuiveren van water?
3. Hoe vaak moet het water worden gezuiverd?
4. Zou jij het water drinken? Waarom wel of niet?

Slide 12 - Tekstslide

Slide 13 - Video

Video: het zuiveren van drinkwater



Bekijk de video en beantwoord de vragen op je wisbordje:
1. Welke grondsoort wordt er gebruikt in het filmpje.
2. Welke voordelen heeft deze grondsoort voor het zuiveren van water?
3. Hoe vaak moet het water worden gezuiverd?
4. Zou jij het water drinken? Waarom wel of niet?

Slide 14 - Tekstslide

Nederland boven NAP
In de gebieden boven NAP (zeespiegel) bestaat de grond (grotendeels) uit zand.​

Zand bestaat uit korrels waardoor water makkelijk in de grond zakt -> zand heeft een de goede waterdoorlaatbaarheid.
Maar let op: door die goede waterdoorlaatbaarheid droogt zandgrond ook snel uit!
Zand heeft een filterende werking -> Viezigheid blijft aan de zandkorrels plakken als het water infiltreert. Het water wordt zo dus al schoongemaakt!

Slide 15 - Tekstslide

Nederland onder NAP
In de gebieden beneden NAP (het westen) bestaat de grond (grotendeels) uit klei.​

Klei is slecht water doorlatend: het zijn kleine plaatjes die aan elkaar plakken. Het zoete regenwater zakt dus niet goed de grond in. De grond droogt dus ook niet snel uit.

​In deze gebieden is grondwater niet geschikt als drinkwater omdat het zout smaakt (Het zoete water drijft er op het zoute grondwater). 
Daarom wordt er gebruik gemaakt van oppervlaktewater (bijv. water uit meren en rivieren) als drinkwater.​
Amsterdam = IJsselmeer
Rotterdam = Biesbosch

Slide 16 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. de drinkwaterwinning in hoog- en laag Nederland met elkaar vergelijken;
2. uitleggen welke positieve rol zand speelt bij de drinkwaterwinning;
3. aan de hand van het begrip 'waterdoorlaatbaarheid' uitleggen waarom zandgronden sneller verdrogen dan kleigronden;
4. uitleggen waarom in West-Nederland oppervlakte water als drinkwater wordt gebruikt.


Slide 17 - Tekstslide

Afronding
Wat heb je geleerd?
Hoe heb je meegedaan?
Huiswerk

Slide 18 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 19 - Tekstslide

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 20 - Tekstslide

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 21 - Poll

Huiswerk
Leren les 1, 2 en 3
- 2 Soorten water + verhoudingen
- Waterkringloop
- Waterbalans
- Functies van water
- Koel- en proceswater
- Oppervlakte- en grondwater
- Verschil tussen hoog- en laag Nederland bij drinkwaterwinning
Maken paragraaf 3.5 vraag 1 + 2

Slide 22 - Tekstslide